V oddelku Zajčki smo v torek, 21.03.2023, praznovali Svetovni dan downovega sindroma. Ta dan smo posvetili našemu dečku v skupini, ki je za nas prav poseben deček. Deček Adin je deček z downovim sindromom, ampak kljub temu je del naše družine. Je deček, ki nas nasmeji, nam pomaga pri raznih dejavnostih, obožuje ples, likovno ustvarjanje … In predvsem, ostali otroci so ga sprejeli medse kot sebi enakemu. Lepo je opazovati, ko ga vabijo v svojo igro, ko ga spomnijo na izvedbo dejavnosti, če se zaigra, mu priskočijo na pomoč, ko jo potrebuje,…

In kako smo obeležili dan? Vzgojiteljici sva povabili starše k sodelovanju, da na ta dan pridemo v vrtec obuti v različni nogavički, ki sta tudi zaščitni znak otrok s tem sindromom. Pohvala vsem staršem, saj so se povabilu odzvali vsi. Po zajtrku smo opravili našo dnevno rutino kar bosi, saj smo občudovali pisan spekter različnih nogavičk. Otroci so z navdušenjem opisovali, kaj vse imajo narisano na njih in poimenovali tudi barve. V nadaljevanju smo prebrali pravljico, avtorice Helene Kraljič, z naslovom Imam downov sindrom. Po pravljici smo se na kratko pogovorili o prebrani vsebini. Sledilo je presenečenje, ki sta ga pripravila Adinova starša in otroci so bili nad njim navdušeni.

Kot se za praznovanje spodobi, smo seveda tudi zarajali in zaplesali. Izkoristili smo lep sončen dan ter odšli na šolsko igrišče, kjer se je razlegel otroški smeh in opazilo pristno otroško veselje. Ob opazovanju vsega tega, se poraja želja, da ostane takšno veselje in takšno pristno prijateljstvo tudi v odrasli dobi naših otrok.

In za konec citat iz zgoraj omenjene knjige:

»Čeprav na videz najšibkejši člen, nas je močno držal skupaj. Postali smo močni in pokončni. In kar je najpomembnejše, imamo Adina, dečka z downovim sindromom.«

Zapisali:

Doroteja Kramaršič in Tanja Stariha